Klubové spravodajstvo

Na MSR Muránsky bronzový

Na majstrovstvách Slovenska v doraste v Žiline vybojoval v štvorhre náš hráč Matej Muránsky bronzovú medailu. So spoluhráčom M.Krajčím podľahli v semifinále dvojici J.Kaťúch, M.Čurlej, 3:6,7:5,5:10. Matejovi gratulujeme k medajlovému umiestneniu!

Previous Next

V termíne od 11. do 12.5.2019,  sa konali Majstrovstvá stredoslovenského regiónu dorastencov a mladšieho žiactva. V kategórii dorastencov, ktorá sa hrala v Lieskovci, dosiahol výborný úspech Matej Muranský, ktorý sa ako nenasadený dostal až do finále dvojhry, kde podľahol domácemu hráčovi Gibalovi 5:7, 0:6. Spolu so svojim partnerom vo štvorhre P. Keľom skončili druhý, keď vo finále prehrali s párom Gibala, Verčík 9:11 v supertiebreaku.

V športom areáli BASELINE sa uskutočnil kvalitne obsadený turnaj dorasteniek, kde sa naša Ninka Baniarová dostala do semifinále dvojhry a vo štvorhre spoločne s Irinou Balus skončili vo finále na peknom druhom mieste.

Z MR mladšieho žiactva doniesli striebornú medailu zo štvorhry Sandra Borguľová a Maroš Medveď, bronz zo štvorhry má aj náš Matej Maruniak.

Blahoželáme hráčom k úspechu a ďakujeme všetkým za príkladnú reprezentáciu klubu a nášho mesta!!!

Nie sú kluby ako kluby

Štát dáva viac peňazí do športu. Je to vďaka zákonu o športe, ktorý platí od roku 2016. Dovtedy sme ako klub dostávali príspevok okolo 2 000 - 4000€ ročne a to sme museli spĺňať náročné kvalitatívne, rozumejte výkonnostné (výsledkové) kritéria. Počet hráčov mal do roku 2016 na výšku príspevku nulový vplyv. V súčasnosti je tomu naopak, na výpočet dotácie má veľký vplyv aj počet hráčov a to bez ohľadu na výkonnosť. V praxi to znamená, že kluby s veľkým počtom detí bez výsledkov dostanú väčšie peniaze ako kluby s výsledkami a menej hráčmi. Nechceme teraz polemizovať o tom, či je to takto správne, isté ale je, že tento spôsob výpočtu vytvára priestor na zavádzanie o úspešnosti klubu. V každom prípade platí, že súčasné podmienky umožňujú klubom významne viac peňazí dávať na podporu detí a mládeže. V sezóne 2017/2018 sme dali:

- na súťaže družstiev 7 297 €

- na projekt Hľadáme tenisových šampiónov 4 936 € (malé detii chodia na tenis iba za 9€ mesačne pri 2 tréningoch týždenne)

- na tréningovú podporu hráčov našich družstiev (bezplatné tréningy, projekt Baseline talent) 4 678 €

Celkom 16 911 €

Na tomto linku nájdete sumy peňazí, ktoré dostali tenisové kluby v roku 2018 od STZ https://www.stz.sk/soubory/stz_podpora_kluby2018_final.pdf Tieto peniaze sme použili na vyššieuvedené účely. Iste ste si po prezretí dokumentu na tomto linku všimli, že naša dotácia bola 14 547 €, pričom na podporu detí a mládeže sme dali ale viac. Je to preto, pretože sa snažíme okrem peňazí z STZ zabezpečovať na podporu našich hráčov aj iné zdroje.

Určite vás bude zajímať koľko peňazí dostanú zo zväzu kluby aj v tomto roku. Z prehľadu na ďalšom linku je krásne vidieť koľko peňazí dostaneme za výsledky = kvalita a koľko peňazí ide do klubu za počet detí = kvantita https://www.stz.sk/soubory/stz_podpora_kluby2019_final.pdf

Pre ilustráciu prikladáme 3 tabuľky, v ktorých je zoradených 10 "najúspešnejších" slovenských klubov za rok 2018, v každej inak. V 1. tabuľke sú kluby zoradené podľa celkovej výšky príspevku. V 2. tabuľke sú zoradené podľa koeficientu kvality (výsledková úspešnosť) a v 3. podľa koeficientu kvantity (počet detí). Veľmi rýchlo si sami urobíte názor na to, o čo v ktorom klube ide.

10. Nitra 12 699 3 241 15 940 1,26 4,92

Poradie klubov podľa koeficientu kvality = umiestnenie v súťažiach jednotlivcov a družstiev

10. Slovan 16 772 31 343 48 115 2,87 1,54

Na turnaji dorastencov vo Vysokých Tatrách sa darilo našim hráčom Matejovi Muránskemu a Adamovi Šimákovi. Aj keď ani jeden z nich nebol do súťaže nasadený, obaja sa prebojovali do finále. V ňom bol úspešnejší Matej Muránsky výsledkom 6-4,6-1. Matej bol úspešný aj vo finále štvorhry, ktorú vyhral so svojim parťákom M.Čurlejom, Obidvom našim hráčom gratulujeme!

V sobotu 9. marca 2019 sme v TC Baseline usporiadali celoslovenský tenisový turnaj detí do 8 rokov. Na turnaji štartovalo 25 hráčov, z ktorých 6 bolo z  domáceho klubu TC Baseline Banská Bystrica. 1.miesto obsadil Richard Paluga z TK Žilina. Pre naše deti to bol prvý turnaj, na ktorom zbierali skúsenosti.

Tenisový turnaj Babolat Tour je po 2. kvalifikácii

V sobotu 16.2.2019 sa uskutočnil v poradí druhý turnaj detí do 10 rokov zaradený do série turnajov BABOLAT TOUR 2019. Turnaja sa zúčastnilo 32 hráčov z celého Slovenska, ktorý boli na začiatku rozlosovaný do 8 zmiešaných skupín po 4 hráčoch. V hlavnej časti sa do finále prebojovali Lujza Zimenová z TK Žilina a Nicole Herdická z TJ Sokol Prešov. Vo vyrovnanom finále sa z víťaztva tešila Lujza Zimenová, ktorá je taktiež leaderkou celkového bodovania tour so ziskom 400 bodov. Na treťom mieste sa umistnili Lukas Krnáč z TK Hriňová a Matúš Petraško zo Žiliny. V turnaji útechy zvíťazila Nikola Fedorová z Prešova.

V dňoch 9. – 12.2.2019 usporiadal klub TC BASELINE Banská Bystrica majstrovstvá SR dorastencov v tenise. Prestížneho turnaja sa zúčastnila takmer kompletná Slovenská špička v tejto vekovej kategórii. Chýbala iba dvojka a desiatka rebríčku.

Do finále dvojhry sa zaslúžene dostali Krištof Minárik z TK Slavia STU Bratislava a Lukáš Pokorný z TK Love 4 Tennis Bratislava. Po takmer dvoch hodinách sa z víťazstva tešil Krištof. Vo štvorhre zdolali M. Novanský z OZ Slavia Trnava a M. Gálik z TK Love 4 Tennis pár J. Fekete (TC Empire Trnava) a K. Minárik (TK Love 4 Tennis) vo dvoch setoch.

Turnaja sa zúčastnili na divokú kartu aj dve mladé domáce tenisové nádeje. Matej Muranský prehral v prvom kole so 14. hráčom rebríčka M. Moncoľom až tiebreaku 3. setu 6:7, keď zahodil aj jeden matchball. Maxim Novák získal bronzovú medailu vo štvorhreturnajového  spolu s partnerom P. Naďom, keď podľahli v semifinále neskorším víťazom po tesnom priebehu 4:6, 4:6.

Spestrením turnajového víkendu v BASELINE SPORT ARENE bola návšteva olympijského víťaza a dlholetého kapitána Davis Cupového družstva mužov pána Miloša Mečířa, ktorý si vystrihol aj peknú fotku s našou budúcou tenisovou hviedov Leonkom Kráľom.

Výsledky:

SF dvojhra Minárik vs. Fekete 6:2, 6:2

SF dvojhra Pokorný vs. Palovič (TA Prešov) 6:1, 6:1

Finále dvojhra Minárik vs. Pokorný 6:1, 6:4

SF štvorhra Fekete, Minárik vs. Habšuda (TK Love 4 Tennis), Arbet (TC Empire Trnava) 6:7(7), 7:5, 10:3

SF štvorhra Novanský, Gálik vs. Novák (TC BASELINE BB), Naď (TK Mladosť Košice)

6:4, 6:4

Finále Novanský, Gálik vs. Fekete, Minárik 7:5, 7:6 (8)

BABOLAT TOUR 2019 po 1. kvalifikačnom turnaji

Dňa 5.1.2019 sa uskutočnil v BASELINE SPORT ARENE 1. kvalifikačný turnaj 3. ročníka populárnej tenisovej série BABOLAT TOUR 2019 pre deti do 10 rokov. Turnaja sa zúčastnilo 16 chlapcov a 16 dievčat z celého Slovenska. Hráči boli rozdelený do 8 skupín po 4, kde z každej skupiny prví 2 postúpili do hlavnej súťaže. Ostatný sa dostali do pavúka o cenu útechy. Turnaj ovládla hráčka klubu TK Žilina Lujza Zimenová, ktorá vo finále zdolala Matúša Petraška z rovnakého klubu. Na tretom mieste sa umiestnili Michaela Lalíková z TK Hriňová a Matúš Papuščák z TKM Martin. Turnaj útechy vyhral Markus Kollár z TK Banská Bystrica. 2. kvalifikačný turnaj sa bude konať na tom istom mieste 16.2.2019 a je súčasťou turnajov v systéme e-tenis.sk. Priebežné kvalifikačné poradie hráčov na MASTERS a viac informácií o turnaji nájdete onedlho na www.tenisbb.sk v záložke AKTIVITY/Babolat Tour.